5 Haziran Çevre Günü’nde Buca’da 1. Sıfır Atık Şenliği

Bu projeye gönüllü olmak istermisiniz?

Etkinlik Başlangıç: 27/10/2020
Etkinlik Bitiş: 27/10/2020

13
İKLİM EYLEMİ

Buca ilçesinde çevre ve sıfır atık bilincini yükseltmek amacıyla ‘Buca’da Sürdürülebilir Sıfır Atık Farkındalık Projesini’ başlattık. Proje kapsamında ‘Buca’da 1. Sıfır Atık Şenliği’ faaliyetini gerçekleştirdik.

5 Haziran Çevre Gününde Buca Belediyesi bünyesinde ücretsiz okul öncesi eğitim verdiğimiz 10 Pırlanta Merkezinde ‘Geleceğimizi Geri Dönüşüm Kurtaracak’ sloganıyla duyuru yaptık ve öğretmenlerimizin önderliğinde öğrencilere atık malzemelerle geri dönüşüm tasarımları yaptırdık.

En işlek caddemiz olan Forbes caddesine de ‘DOĞAYI KORU GELECEĞİ YOK ETME!’ afişi ile Dünya panosu konumlandırdık ve çevrede bulunan insanların yapışkanlı yüzeye atıkları yapıştırmalarını istedik. Bu etkinliğimiz sayesinde çevre kirliliğinin yarattığı kirli görüntüyü gözler önüne sermiş ve bu konuda insanlarının dikkatli olması için farkındalık oluşmasını sağladık.

Ayrıca 1. Sıfır Atık Şenliği kapsamında 12 yaşından küçük çocuklarımız için ‘Geri Dönüşüm Yarışması’ düzenledik. ‘Geri Dönüşüm Yarışması’ çevre haftasında sonuçlandırdık ve finale kalan 15 çocuğumuza Katılım Belgesi ile Nutuk, bisiklet, zekâ oyunu gibi ödüller verdik. Çevre haftasında kent geneline sıfır atık çağrısı yapmak için geri dönüşüm poşetleri, çevreci bez çantalar ve çevre bilinci oluşması adına bilgilendirici broşürler dağıttık.

Çevre haftası son etkinliği olarak da ‘BUCA’DA DOĞA TEMİZLİĞİ’  sloganıyla İzmir Kamp Çevre Gönüllüleri işbirliğimiz ile Aydoğdu mahallesi Şahin Tepesi’ni el birliği ile temizledik.

Buca’da Sürdürülebilir Sıfır Atık Farkındalık Projesi kapsamında Çevre Koruma Haftasında gerçekleştirilen ‘Buca’da 1. Sıfır Atık Şenliği’ her yıl devamlılığını sağlayarak, ilçede sürdürülebilir bir çevre bilinci oluşturulmayı amaçlamaktayız.